26. godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma

Danas, 21. novembra, navršava se 26 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Pravni akt, sporazumnog karaktera, kojim je službeno okončan gotovo četverogodišnji rat u Bosni i Hercegovini (1992-1995.), parafiran je u vojnoj zračnoj bazi Wright-Patterson kod grada Daytona, u američkoj saveznoj državi Ohio. Mirovni pregovori odvijali su se od 1. do 21. novembra 1995. godine pod imperativom zaustavljanja rata, a Dejtonskim mirovnim sporazumom Bosna i Hercegovina je ustrojena kao država tri naroda i ostalih, te dva entiteta – Federacije BiH i RS, uz dogovor da se arbitraža u vezi s brčanskim koridorom realizuje naknadno.
Glavni akteri mirovne konferencije su prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović, predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman i predsjednik bivše Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević, bili su u konačnici i potpisnici Dejtonskog mirovnog sporazuma 14. decembra 1995. godine u Elizejskoj palati u Parizu.
Sve tri države nastale su disolucijom bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, a njihovi čelnici, potpisnici Sporazuma obavezali su se da međusobne odnose regulišu u skladu s Poveljom UN-a, Završnim helsinškim aktom i drugim dokumentima OSCE-a, kao i na međusobno poštovanje suvereniteta i rješavnje nesporazuma na miroljubiv način.
Sporazum se sastoji od 11 aneksa, među kojima je i Aneks 4 – Ustav Bosne i Hercegovine, a njime je potvrđen suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost države Bosne i Hercegovine, te su propisane nadležnosti BiH i entiteta, odnosi između institucija, kao i način izmjene Ustava BiH.
RTV Slon/Fena