Aktivnosti na poboljšanju strateškog dokumenta u borbi protiv nasilja u porodici

Nasilje predstavlja svaki čin protiv volje pojedinca koji ugrožava lični integritet u bilo kojem obliku nasilja. Iako je u određenom periodu došlo do smanjenja broja nasilja u porodici, tokom pandemije došlo je do povećanja broja prijava nasilja u porodici i to za 24 posto.
“Tuzlanski kanton već ima strateški dokument po trenutno važećoj strategji. U 2020 godini rezultati su pokazali da se nadležne institucije ipak brzo prilagodile potrebama koje je izazvala pandemija COVID- 19”, istakla je Suada Selimović, stručna savjetnica Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak TK.
U Bosni i Hercegovini nasilje u porodici regulisano je entitetskim kaznenim zakonima, porodičnim zakonima ali i zakonima o zabrani diskriminacije, a strateški dokument predstavlja kontinuitet strateškog i sveobuhvatnog djelovanja u oblasti prevencije i postupanja u slučajevima nasilja u porodici.
“Ovaj dokument za period do 2027. godine veže se za koncept strateškog i razvojnog planiranja na svim nivoima organizacije vlasti, a veže se i za način planiranja u Evropskoj uniji”, navodi Zlatan Hrnčić, stručni saradnik u Gender akcionom planu Vlade FBiH.
Raznim aktivnostima i kampanjama koje se provode želi se poslati jasna poruka o gorućem problemu, ali i uticati na javnost u velikoj mjeri kako bi se broj slučajeva nasilja znatno smanjio.
“Razvijanje i jačanje svijesti, promocija da nasilje u porodici nije privatna stvar, da je to društveni problem, da nasilje u porodici može se primijetiti i da mogu prijaviti i komšije i neke druge nadležne institucije”, rekao je Elvir Čamdžić, Centar za socijalni rad Banovići.
Nasilje u svim oblicima predstavlja društveni izazov pred kojim svako od nas treba postaviti cilj da radimo na tome da se broj slučajeva nasilja smanji, ali i da se svi preispitujemo da li smo dovoljno uradili?
RTV SLON