Edukacija iz oblasti medijske i informacijske pismenosti u Banovićima

Radionica za nastavnike osnovnih i srednjih škola pod nazivom „Prepoznavanje lažnih informacija“ koju uz finansijsku podršku Evropske unije realizira „Asocijacija za medijsku edukaciju, demokratizaciju i istraživanja – MEDIANA“ održana je u subotu u Hotelu „Zlaća“ u Banovićima. Nastavnice/i osnovnih škola s područja Banovića učestvovali su u cjelodnevnom radu sa stručnjakinjama iz oblasti medijske pismenosti.
Doktor komunikoloških znanosti, Vesima Malkić Čičkušić objasnila je nastavnicama/icima specifičnosti digitalnog medijskog okruženja i korisničke navike mladih generacija kada su u pitanju medijski sadržaji. Ponudila je primjere dobrih praksi za edukovanje učenika/ca kako da kvalitetno koriste informacije koje pronalaze na mrežnim medijima.
Učesnice/i ponudili su prijedloge svojih dobrih praksi ili ideja za neke buduće časove za obučavanje učenika/ca da što kvalitetnije koriste medije i prepoznaju lažne ili druge nevjerodostojne sadržaje.
Doktorica komunikologije, Amela Delić, govorila je o specifičnostima medijskh sadržaja, o vijestima uopće, a posebno o lažnim informacijama, njihovim osnovnim karakteristikama, kontradiktornostima koje ovu sintagmu prate, ali i načinima za prepoznavanje lažnih informacija. Prisutnima je ponuđen metodološki okvir za razgovor s učenicima/cama o vjerodostojnosti lažnih informacija.
Kazala nam je da je veoma značajno mlade generacije podučavati vještinama kritičke medijske i informacijske pismenosti.
„U svijetu mrežnih medija mnoštvo je sadržaja kojima smo izloženi. Njih teško prepoznaju i odrasli i visoko obrazovani građani i građanke budući da su tehnike manipuliranja sve sofisticiranije. Naši najmlađi vrlo često koriste sve mrežne medije, posebno društvene mreže, bez kritičkog promišljanja o sadržajima. Često su okruženi samo svojim istomišljenicima i ne uspijevaju prepoznati sadržaje koji su lažni i maliciozni. Zbog toga je neophodno obučavati ih da savladaju tehnike zahvaljujći kojima će lakše prepoznavati lažne informacije. U tome im u osnovnim i srednjim školama mogu pomoći njihovi nastavnici i nastavnice. Zato je ova radionica tako značajna“.
Nastavnice i nastavnici koji su prisustvovali radionici će u narednih nekoliko mjeseci pripremiti prijedloge časova na kojima bi učenike/ce educirali o fenomenu lažnih informacija i načinima da ih prepoznaju. Najbolji rad bit će nagrađen novčanom nagradom.
RTV SLON