Rusija nanijela treći poraz nogometašicama BiH u kvalifikacijama za SP

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas u Trening centru NSBiH u Zenici od Rusije rezultatom 0:4 (0:2), u meču 4. kola kvalifikacijske grupe E za Svjetsko prvenstvo za žene, koje će se 2023. godine igrati u Australiji i na Novom Zelandu.

Nakon ravnopravne igre i bez većih prilika u prvih pola sata, Ruskinje su došle u vodstvo u 36. minuti, a strijelac je bila Nella Korovkina. Ona je umakla odbrani bh. tima te savladala golmanicu Enveru Hasanbegović za 0:1.

Ruskinje su drugi gol postigle poslije slobodnog udarca, kojeg je sa oko 20 metara izvela Nadezhda Smirnova i koja je bila pogodila prečku. Odbijenu loptu iz peterca je u mrežu pospremila Anna Kozhnikova za 0:2. S tim se rezultatom otišlo i na odmor.

Gošće su treći gol postigle u 72. minuti, nakon kornera sa lijeve strane, kada je najprisebnija u petercu bh. tima bila Alsu Abdullina te povisila na 0:3. Na 0:4 povisila je u 85. minuti ponovo Anna Kozhnikova, kojoj je to bio drugi gol te je postavila i konačan rezultat ovog susreta.

Ruskinjama je ovo bio četvrti, a prvi gostujući trijumf, a da pritom još nisu primile nijedan gol. Postigle su ukupno 14 golova, jer su kao domaćini porazili Azerbejdžan 2:0, Crnu Goru 5:0 i Maltu 3:0. Nogometašicama BiH, pak, ovo je bio treći poraz.

Do sada su kao domaćini poražene od Crne Gore 2:3 te prošle sedmice u gostima kod Danske 0:8, a jedini su put bh. nogometašice u ovim su kvalifikacijama izbjegle poraz na gostovanju kod Malte, protiv koje su odigrale 2:2.

Danas u okviru 4. kola u grupi E još igraju: Azerbejdžan – Malta (16.00 sati) i Crna Gora – Danska (18.00).

Tabela grupe E: Rusija 12, Danska 9 (-1), Crna Gora 6 (-1), Malta 1 (-1), BiH 1 (-1), Azerbejdžan 0 bodova.