U Živinicama u ponedjeljak počinje Festival srednjoškolskog teatra BiH

Nakon što su naše Živinice zvanično postale grad, organizovan je Drugi festival umjetnosti za djecu, Živinice 2019. na kojem su učestvovala profesionalna pozorišta iz cijele BiH, djeca uživala u radionicama i druženju sa piscima, a u okviru festivala smo otvorili Dječiji odjel biblioteke. Već u ponedjeljak nas očekuje izuzetno značajna kulturna manifestacija-sedmica posvećena isključivo mladim ljudima.
Festival srednjoškolskog teatra BiH okupit će oko 500 učesnika-mladih osoba iz cijele BiH, koji će tokom 5 dana odigrati više od 20 predstava.

Svojim predstavama će nam predstaviti ogledalo, ali će nam uputiti i kritike koje moramo prihvatiti, pa Vas molimo da ih podržimo u namjeri da se čuje glas mladih ljudi.

Ovaj Festival programski i estetski profiliran je u duhu osnovnih principa dramske pedagogije, kako ih je struka postavila danas u svijetu.

Zbog ravnopravnijeg vrednovanja ostvarenih rezultata, ali i ujednačavanja kriterija, festivalski repertoar odvijaće se u dva programa i to:

a) neprofesionalno vođene srednjoškolske dramske grupe, i

b) profesionalno vođene srednjoškolske dramske grupe.

I ove godine će na festivalu učestvovati srednjoškolci iz cijele zemlje sa svojim pozorišnim ostvarenjima, ali i profesionalno vođene pozorišne trupe mladih iz Kaknja, Zavidovića, Mostara, Sarajeva, Banja Luke, Tuzle.

Živinička publika će tokom trajanja festivala imati priliku pogledati više od 20 predstava, te učestvovati u okruglim stolovima.

Festival će svečano biti otvoren 15.04. (ponedjeljak), s početkom u 10:00 sati, a trajat će do 19. 04. (petak), kada će biti uručene nagrade najboljima.

PROGRAM 18. FESTIVALA SREDNJOŠKOLSKOG TEATRA BOSNE I HERCEGOVINE

Ponedjeljak, 15. april

10,00 sati
Otvaranje Festivala

10,15 sati
JU Gimnazija Živinice
Jelena Tondini
„TELEFON“
Kolektivna režija

12,00 sati
JU MSŠ ŽIVINICE
Adem Musić
„HOTEL CALIFORNIA“
Režija: Ajla Babić

13,30 sati
Dramski studio M.A.S.K.E. JU Narodna biblioteka „Nevenka Stanisavljević „ Kostajnica
Maja Nikolić
“OTKAZ”
Adaptacija i režija: Novica Bogdanović

15,30 sati
Dramska grupa JU Gimnazije „Jovan Dučić“ Trebinje
Članovi dramske grupe
„KOFERI“
Režija: Igor Svrdlin

17,30 sati
JU Srednja elektrotehnička škola Tuzla
Ahmet Kasumović
„DUR“
Režija: Larisa Softić Gasal

18,30 sati
OKRUGLI STO

Utorak, 16. april

10,00 sati
JU Turističko-ugostiteljska škola Tuzla
Enisa Hasić
„KO SE HLJEBA OD KULTURE NAJ’O“
Režija: Enisa Hasić

12,00 sati
Dramska sekcija Gimnazije OBALA Sarajevo
Azra Bidžan-Hodžić
„MI & AUSLENDERI“
Režija: Azra Bidžan-Hodžić

15,00 sati
Mješovita srednja škola Bugojno
Mak Dizdar
„PORUKA“
Režija: Dubravka Gajić

17,00 sati
Katolički školski centar Sarajevo, grupa Optimi actores
Ornela Čolić
„DON QUIJOTE“
Režija: Emilija Pavićević

18,00 sati
OKRUGLI STO

Srijeda, 17. april

10,00 sati
JU Srednja ekonomsko-trgovinska škola Tuzla
Mustafa Mustačević
„PRIČE MOGA GRADA“
Režija: Larisa Ćustendil

11,30 sati
Srednja škola Stolac
Sena Mustajbašić
„BIĆE BIĆE“

13,00 sati
Mostarski teatar mladih
Stanislaw Ignacy Witkiewicz, Danil Harms, Billy K. Wells, Flann O Brien, Istvan Orkeny, Joseph Stein, Heiner Muller, Ljubomir Simović, Ljubivoje Ršumović
„PROPALA PREDSTAVA“
Režija: Sead Đulić

15,00 sati
Solo Projekti Koledža Ujedinjenog Svijeta u Mostaru / United World College in Mostar Solo Projects
phiSOLOphy
Mentor: Damir Dado Čobo

16,30 sati
OKRUGLI STO

Četvrtak, 18. april

10,30 sati

JU Centar za kulturu Zavidovići
Lana Šarić
“IFIGENIJA”
Režija, adaptacija, koncept prostora, izbor muzike: Sanela Ahmić i Alma Osmanović

12,00 sati
JU Mješovita srednja škola Sapna
Safeta Brzović
„BIT ĆU GLUMICA I TAČKA“
Režija: Jasmina Hadžić

13,30 sati
Dječje pozorište Eko Art Bugojno
Tekst iz radioničkog procesa
„KUT I JA“
Režija: Sanja Krnjajić

15,30 sati
Srednja mješovita škola „Zijah Dizdarević“ Fojnica, Dramska sekcija
Isak Samokovlija
„HANKA“
Režija: Zilha Hadžić

17,00 sati
OKRUGLI STO

Petak, 19. april

10,00 sati
JU Katolički školski centar „Sv. Franjo“ Opća gimnazija Tuzla
Hristo Bojčev
„ORKESTAR TITANIK“
Režija: Ivana Milosavljević

12,00 sati
JU Mješovita srednja škola Gračanica
Derviš Sušić
„BUJRUM“
Režija: Azra Konjić

14,00 sati
DIS Pozorište mladih Banja Luka
Po motivima Marka Tvena
„ŠTA JE ZAPRAVO URADIO TOM“

15,30 sati
Dramski studio JU Kulturno-sportski centar Kakanj
Vesna Ognjenović i Budimir Nešić
„POZDRAVI NEKOG“
Režija: Mirza Bajramović

17,00 sati
OKRUGLI STO I DODJELA NAGRADA

Pročitajte prvi vijesti iz Živinica na Vašem uređaju, pretplatite se sada.

Pročitajte više

Ostavite komentar

Vaša Email adresa neće biti objavljena.