Učenica JU Gimnazija Živinice, Ajna Vejzović osvojila treće mjesto na državnom takmičenju u poduzetništvu

Finale 10. državnog takmičenja mladih u poduzetništvu

Finale S.T.A.R. Challenge tj. 10. državnog takmičenja srednjoškolaca u poduzetništvu/preduzetništvu održano je u Sarajevu od 1.-3.04.2023. godine. Šezdeset mladih, koji su pobijedili na četiri polufinala (u Banja Luci, Mostaru, Tuzli i Sarajevu sa 206 učesnika iz 58 srednjih škola iz cijele BiH), sudjelovalo je u finalu koje je počelo u okviru STARfesta.

Takmičenje se realizuje po međunarodnoj metodologiji globalne organizacije Junior Achivement koja se provodi u više od 100 zemalja svijeta. Kroz S.T.A.R. Challenge učenici rješavaju zadani izazov tj. poslovni zadatak koji dobivaju od stručnjaka i managera. Najbolji timovi učenika, bez prethodne pripreme, tokom takmičenja uz pomoć mentora osmišljavaju rješenje zadanog poslovnog problema. Na kraju takmičenja to biznis rješenje prezentuju stručnom žiriju i pred ostalim učesnicima. Kroz S.T.A.R. Challenge učenici razvijaju svijest o biznisu i poduzetništvu, kao i vještine rješavanja problema, timskog rada, analitičkog razmišljanja, prezentacijske vještine, te unaprijeđuju vlastito samopouzdanje, sve to što je sutra od velike važnosti kada se nađu na tržištu rada.

Pobjednici finala predstavljat će BiH na Poslovnom izazovu Zapadnog Balkana u Crnoj Gori tokom proljeća 2023. godine.

Ove godine tema takmičenja je bila promocija Evropske godine vještina čime Evropska unija želi poseban akcent staviti na važnost razvoja vještina kako zbog novih generacija, tako i čitave ekonomije i razvoja društva.

Organizator takmičenja je Inkubator društvenih inovacija „MUNJA“ sa svojom info platformom HOCU.ba, eLearning platformom STAR.study u sklopu projekta Nova Generacija BiH za EU podržanog od strane Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije. Finale je održano u Centru za kulturu i mlade Općine Centar i Homework Huba.

Pobjednički timovi su:

1. mjesto

TIM 9
1. Ena Telibečirović- Sarajevo, Prva gimazija
2. Almir Čajlaković- Teočak, Mješovita srednja škola Teočak
3. Lara Matuško- Mostar, Srednja ugostiteljsko-turistička škola Mostar
4.Blanka Zrnić- Banja Luka, Gimnazija Banja Luka
5.Leo WU- Doboj, Ekonomska škola Doboj

2. mjesto

TIM 10
Sara Tubić- Banja Luka, Gimnazija Banja Luka
Monika Komadina- Mostar, Ekonomska škola “Joze Martinovića”
Amar Nakićević- Teočak, Mješovita srednja škola Teočak
Layla Mulić- Sarajevo, Prva bošnjačka gimnazija Sarajevo
Tarik Čolić- Mostar, Srednja elektrotehnička škola “Salih-Salko Ćurić”

3. mjesto

TIM 7
Mensur Hasanbegović- Sarajevo, Elektrotehnička škola za energetiku
Ajna Vejzović- Živinice, Gimnazija Živinice
Selma Šemić- Mostar, Srednja ekonomska i ugostiteljsko-turistička škola Mostar
Iva Pavlović- Banja Luka, Gimnazija Banja Luka

4. mjesto

TIM 6
Enis Gosić- Lukavac, Elektrotehnička škola Lukavac
Sumeja Buljugija- Sarajevo, Treća gimnazija
Hasan Begović- Bužim, Mješovita srednja škola“Hasan Musić”
Nikola Vujičić- Čelinac, Srednja škola “Čelinac”

Pročitajte više
Ostavite komentar

Vaša Email adresa neće biti objavljena.

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s tim slažete, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj više